Trykk på bildet nedenfor for mer informasjon, og for å melde din interesse!

Offisiell supporterklubb
Champions League

Champions League 2009/10

Kim-André Østbye, 08/06/2009

En ny sesong står snart for tur, og i den forbindelse har UEFA allerede sluppet litt informasjon om neste års Champions League. Neste utgave av verdens gjeveste klubbturnering begynner å ta form, og videre følger litt info om turneringen og Juventus posisjon.

Som de fleste sikkert vet er det åtte grupper av fire lag i Champions Leagues gruppespill. Det er allerede 22 lag som er direkte kvalifisert til denne runden, deriblant Inter, Milan og vårt kjære Juventus. Videre er det 55 klubber som kjemper om de siste 10 plassene. Her finner vi Fiorentina, men også andre storklubber som Arsenal, Lyon, Sporting Lisboa, Shakthar, Panthinaikos og Stuttgart.

Trekningen av gruppespillet vil finne sted i Montecarlo den 27. august, men for oss Juventusfans begynner spenningen litt tidligere. Per dags dato ligger vi nemlig plassert i den tredje seedingsgruppen, noe som betyr at vi kommer i gruppe med to antatt bedre lag. Men, Juventus er det laget i tredje seedingsgruppe som har flest koeffisienter, noe som betyr at om Arsenal, Lyon, Shakhtar eller Sporting ikke klarer å kvalifisere seg, vil vi rykke opp et hakk (De ligger per dags dato i andre gruppe). Vi vil da få den fordelen at vi kun møter et antatt bedre lag, og sjansene for avansement øker betraktlig. Vi får derfor håpe at en av disse 4 lagene ryker, eventuelt at de møter hverandre!

Det som er interessant denne sesongen, er at kvalifiseringen mot gruppespiller er anderledes enn den har vært tidligere. Før har man delt i to seedingsgrupper i tredje kvalikkrunde, og de best seedede har møtt antatt dårligere lag. Men fra denne sesongen av er det et nytt system. Jeg skal prøve å forklare det så enkelt som mulig, men det er litt mye rangering. Hovedpoenet er i hvert fall at de deler kvalifiseringen i to. En for vinnere i sine respektive land, og en for såkalte besteplasserte, som blant annet involverer 4. plassen i land som Italia, Spania og England.

Først for mestre i ulike land: Første kvalikkrunde består av tre kamper, der ligamestrene i landene rangert som nummer 48 til 53 møter hverandre. Vinnerne herfra går videre til andre runde, hvor de blir slått sammen med landene rangert fra 16 til 47. Det er da 34 lag, og de 17 vinnerne herfra går videre til tredje runde, hvor mestrene fra landene rangert som nummer 13 til 15 av UEFA kommer inn. Her vil de resterende 20 lagene kjempe om en playoffplass, og vinnerne av de 5 playoff-finalene går til gruppespillet.

For de best plasserte: Her begynner det hele i den tredje kvalifiseringsrunden, men disse kampene er avskilt fra de andre. Også her skal vi stå igjen med 5 lag som går til sluttspillet. Tredjeplassen fra landet rangert som nummer 6 av UEFA pluss andreplassene i landene rangert fra nummer 7 til 15, altså 10 lag, kjemper om playoff plass. Vinnerne fra disse 5 kampene går til playoff-finalene, hvor fjerdeplassene fra landene rangert som 1, 2 og 3 av UEFA samt tredjeplassene i landene rangert som nummer 4 og 5 kommer inn i turneringen. Vinnerne av playoff-finalene, går inn i gruppespillet. Dette betyr i praksis at sannsynligheten for at ett av lagene som er rangert bedre enn Juventus fint kan fyke ut, og at vi dermed rykker opp en seedingsgruppe. Grunnen til at UEFA laget et nytt kvalikksystem, er at man ønsker at flere av de mindre landene i fotballeuropa skal få mulighet til å delta i denne flotte turneringen.

Gruppespillet i neste års utgave vil begynne den 15. og 16. september, og holder som de fleste vet på til en gang i desember. Da trekkes videre sluttspill. Finalen skal neste år holdes i Madrid, nærmere bestemt på den ikke så ukjente Santiago Bernabeu den 22. mai.

For de interesserte, kan dere finne en full liste over neste års lag her

Siste fra forumet

11. Amauri Carvalho
av Antonio Conte
15. Jonathan Zebina
av Antonio Conte
Offisiell supporterk...
av Antonio Conte
Bursdagstråden
av veglia19
EM Barcelona 2010 - ...
av Claudio Marchisio

Bli tilhenger!

Calciomercato - 30. juli

Blanc styrer pengene, Marotta overgangene. Mon tro hva herrene diskuterer på tri…

Shamrock Rovers - Juventus 0-2

En idiotisk gjeng i grønt og hvit på tribunene var ikke nok til å stoppe Amauri…